Jamarsko društvo Rakek

1957

sestanki

Sestanki JD Rakek so vsak petek, s pričetkom ob 21.00 v prostorih bivšega sodišča na Rakeku. 


 

Jamarski krožek JD Rakek vsako sredo. Več na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..

Naj fotka

Iskanje

Paradana, vaja JRS, 30.8.-1.9.2013

Projekt EU Proteus se letos končuje in med drugim je bila ena od nalog reševanje/vaja iz globine -500 ali več. Kljub temu, da so štab začeli postavljati že prej, smo bili reševalci iz centra RC PO naročeni v petek popoldne. Na Mali Lazni nas je pričakalo pravo naselje, s šotori, vodo, pozabili pa niso niti na WiFi povezavo za štab. Na vaji so sodelovali taborniki/skavti (postavljanje šotorov), gasilci (voda/redarstvo), CZ (štab, komunikacije, prehrana,...), policija (:)), JZS,  HGSS in JRS. Takoj po prijavi smo dobili napotke, da se odpravimo v jamo. Na hitro smo vase zmetali nekaj grižljajev hrane in že smo se vozili proti vhodu Velike ledene jame v Paradani, oddaljenemu dobra 2km. Tu nas je pričakal Jolbe, ki je vodil bazo pred jamo, ter gospodarja opreme, ki sta skrbela, da obisk jame ne bi bil preveč lagoden :). Po spustu v jamo najprej opaziš velike količine leda in snega, čez katerega pa  nadaljuješ proti dnu , kjer se tudi temperatura nekoliko ustali. Napredovanje je na mestih oteženo zaradi podornega kamenja. Na globini 400m smo se srečali z vodjo ekipe in tolminsko zasedbo, ki je ravnokar zaključevala s postavitvijo manevrov. Tudi naša ekipa je postavila manevre, sledil pa je dvig "poškodovanca" do zg. kuhinje, kjer je počakal na nadaljevanje izvleka. Kljub temu, da smo imeli na voljo bivak, je "koktajl" mraza in vode, ter pomanjkanja spanca botroval k temu, da nas je štab odpoklical iz jame. Med povratkom smo se srečali z Hrvati in ostalimi, ki so šele opremljali jamo. Ekipi, ki sta delali na najnižji točki izvleka smo na površje prišli okoli 10.00 zjutraj. Zaradi sonca in vsega dogajanja smo si privoščili le enourni "power nap". Promocijska ekipa JRS je medtem izvedla izvlek iz globine -50m za novinarje, prišel pa je tudi helikopter SV. Dan se je ob pomanjkanju kave prevesil v noč. Naša ekipa je bila še enkrat aktivirana. Po hitrem postopku smo se oblekli, ter izvedli izvlek nosil zadnjih nekaj metrov. Jamarski del vaje se je tako uspešno zaključil, sledila pa je večerja in spanec. Zjutraj smo pospravili bazo, pojedli kosilo, ter se odpeljali proti domu.

udeleženci JDRK: Matej Zalokar

srečno,

Matej Zalokar, JD Rakek